Jan Wels - antyegzekucja Jan Wels - antyegzekucja
19671
BLOG

Czy to nie szczyt bezczelności windykacyjnej?

Jan Wels - antyegzekucja Jan Wels - antyegzekucja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 6

 

Kancelaria Corpus Iuris z Warszawy przesłała pani Magdzie R. propozycję spłaty zadłużenia.

- Podjęliśmy decyzję o przedstawieniu Państwu propozycji anulowania 75% wartości Państwa zadłużenia w zakresie odsetek ustawowych naliczonych przez wierzyciela- czytam w piśmie.

I dalej: Szczegółowa specyfikacja zadłużenia znajduje się na odwrocie pisma.    

 

I rzeczywiście, na drugiej stronie przesłanego pisma jest informacja z czego wynika zadłużenie. Jako podstawa prawna roszczenia została wskazana sygnatura akt sprawy sądowej I C 2735/13. 

I tu nasza czytelniczka zaniemówiła. Bowiem we wskazanej sprawie sądowej wniosła ona wpierw skuteczny sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego przez sąd elektroniczny w Lublinie. Następnie sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Płocku, który postępowanie umorzył. 

Stało się tak, gdyż powód - Corpus Iuris Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny Zamknięty reprezentowany właśnie przez Kancelarię Corpus Iuris nie uzupełnił braków formalnych pozwu i sąd umorzył postępowanie (prawomocnie w dniu 29 kwietnia 2014r.przez Sąd Apelacyjny w Łodzi, gdyż powód zażaleniem z dnia 22 stycznia 2014r. nieskutecznie zaskarżył postanowienie o umorzeniu postępowania).      

Tak więc, we wskazanej sprawie sądowej nie został wydany żaden korzystny wyrok dla powoda, a wręcz przeciwnie.

Co istotne, pani Magda twierdzi, iż roszczenie jest przedawnione. Gdyby nawet powód uzupełnił braki i sprawa byłaby rozpatrywana przez sąd, to taki zarzut by podniosła. O czym, jak przekonuje, informowała telefonicznie firmę windykacyjną.

Jakie były intencje wysłania tego pisma - można się domyślać (np. próba przerwania biegu przedawnienia).

Niedopuszczalnym jest, aby w takim piśmie, jako podstawę prawną roszczenia wskazywać sprawę sądową, którą się przegrało. Chyba że jest się głęboko przekonanym, iż wyrok nie jest istotny: czy się wygrało, czy przegrało, to kasa i tak się należy.

 

Art. 123. § 1. Kodeksu Cywilnego 

Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,

3) przez wszczęcie mediacji.

 

dane adresatki zostały zmienione

Niezależny

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka